Cardio

Cardio je delší aktivita o nízké až střední intenzitě. Může to být běh, chůze do kopce, rotoped a další. Jednoduše se jedná o aktivitu vykonávanou po dobu 30-60 minut, kdy činí tepová frekvence zhruba 50-75 % naší maximální tepové frekvence a tempo po dobu aktivity se nemění. Cardio je dobré zařadit do tréninku kvůli zvýšení energetického výdeje, získání lepší fyzické kondice a zlepšení kardiovaskulárního systému. Z osobní zkušenosti doporučuji chůzi do kopce o rychlosti 5,5 a sklonu 12. Důležité je však se nedržet. Spousty cvičenců si cardio zlehčují tím, že mají ruce zavěšené na horní desce pásu nebo se drží. To však způsobí to, že zapojují jiné svalové partie a na páse se spíše vláčejí, zavěšení za ruce.

HIIT

HIIT neboli higt intensity interval tranining je kratší aktivita se střídající intenzitou. Jedná se o aktivitu do 30 minut, během které se střídá vysoce intenzivní interval s úseky o nižší intenzitě. Dle studií má HIIT podobné funkce jako cardio, avšak s jedním rozdílem. V případě HIIT spalujeme až dvakrát více tuku než při běžném cardiu a strávíme tréninkem méně času. Z osobní zkušenosti doporučuji 2 minuty chůzi po rovině o rychlosti 6 km/h a následnou minutu navýšit na 8 km/h. Poté na další dvě minuty jít do kopce o rychlosti 5,5 a sklonu 10. Dále střídat běh (1 min) s navyšováním rychlosti o jeden stupeň s chůzí do kopce (2 min) s navyšováním sklonu o jeden stupeň.

Začátečníci, kteří nikdy předtím více necvičili by prioritně měli začít cardiem. Je důležité se nejprve dostat do fyzické kondice, než přejdeme na další stupeň. Trénink HIIT je sice v několika ohledech lepší a účinnější než běžné stereotypní cardio, ale nese s sebou také několik nevýhod. Jedná se o velice náročnou aktivitu, kde je vyšší riziko zranění a měli bychom být více opatrní. Dále bychom měli zohlednit náš zdravotní stav, obzvláště pokud máme problémy se srdcem či dýchací obtíže.

Categories:

Tags:

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nedávné komentáře

Žádné komentáře.